Tło nagłówka. Reliefowa ścieżka prowadząca dla osób niewidomych. Mediolan logo - Biuro Planowania Dostępności

tu jesteś:  STRONA STARTOWA /  DLACZEGO WARTO BYĆ DOSTĘPNYM? /  ZAPLANUJ SWOJĄ PRZYSZŁOŚĆ /

ZAPLANUJ SWOJĄ PRZYSZŁOŚĆ

STATYSTYKA

Postęp medycyny oraz nowe możliwości techniczne sprawiają, że coraz więcej osób z niepełnosprawnościami ma możliwość uczestniczenia w życiu społecznym. W sposób znaczący zwiększa się także długość naszego życia. Światowe prognozy wskazują, że populacja ludzi powyżej 65 roku życia wzrośnie na świecie w ciągu najbliższych 30 lat ponad dwukrotnie. Z badań Głównego Urzędu Statystycznego z 2004 roku wynika, że 44% osób w wieku 50-69 lat to osoby niepełnosprawne. Liczba osób z niepełnosprawnościami lawinowo rośnie, a co gorsze z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że niepełnosprawność dotknie prawie każdego z nas. Wraz z wiekiem większość osób nabywa różnego rodzaju niepełnosprawności i są to zazwyczaj tak zwane niepełnosprawności sprzężone, dotyczące jednocześnie kliku funkcji naszego organizmu, najczęściej poruszania się, widzenia i słyszenia.

PLANOWANIE BEZ PERSPEKTYWY CZASU

W wieku 20-30 lat rzadko zastanawiamy się nad tym, jak będzie wyglądało nasze życie po sześćdziesiątce. Priorytetem przy zakupie mieszkania nie jest jego dostępność, a przede wszystkim położenie i cena. Nie zachęca to deweloperów do budowy osiedli spełniających standardy planowania dostępności, a raczej do maksymalnego cięcia kosztów i orientacji na zysk.

Dlatego kiedy ulegamy nieszczęśliwemu wypadkowi lub po prostu na starość nasza sprawność ruchowa znacząco spada, często stajemy się więźniami naszych własnych mieszkań skazanymi na pomoc innych, tylko dlatego że nie jesteśmy w stanie zejść po schodach. Również dostęp do nauki, pracy, usług oraz rozrywki może okazać się w znaczny sposób utrudniony.

PLANOWANIE DOSTĘPNOŚCI TO MYŚLENIE O PRZYSZŁOŚCI

Myślenie kategoriami planowania dostępności ma przyszłość. Zastanawiając się dziś, jak powinny i jak mogą wyglądać nasze miasta, planujemy to, jak będziemy mogli korzystać z nich w przyszłości. Czy będą odpowiadały naszym potrzebom? To dziś możemy zadbać o to, by wejście po schodach było naszą decyzją, a nie koniecznością. Budujmy windy, usuwajmy bariery, aby wyjście z domu, zrobienie zakupów czy pójście do kina nie stanowiło problemu w przyszłości.

W.   www.bepede.pl
E.    biuro@bepede.pl
T.    +48 502 706 177

Valid XHTML 1.0 Strict

Logotyp - Biuro Planowania Dostępności